.............................................. ...............................................

Audio and video guide to the Climate Change Social Change Conference

This guide will be updated as more media items are made available. For updates subscribe to media via feed or by email.

A conference to strengthen radical social action to stop climate change
April 11-13, 2008, Sydney, Australia


AGENDA

Friday April 11 Redfern Community Centre

10.30-­12 noon

Major workshop:


Indigenous communities, climate change and the struggle for country [Audio]--

  • Sam Watson, Biri Gubba, Munnejarl man from the Brisbane Murri community; activist since high school
  • Pat Eatock, Kairie community elder, Aboriginal Rights Coalition, Sydney, secretary NationalAboriginal Alliance

1­ 2.30pm
Major workshop

Nuclear is still not the answer [Audio]
Jim Green, Friends of the Earth anti-nuclear campaigner
Wenny Theresia, Australian Student Environment Network
Genevieve Kelly, anti-Lucas Heights reactor campaigner, lecturer University of Western Sydney

2.45­4.15pm
Concurrent workshops

  • Elite co-option of the environment movement, Mike Barker ­ doctoral candidate, Australian School of Environmental Studies
  • Griffith UniversityCamp for Climate Action, Wenny Theresia
Sydney Girls High School

6 for 6.30pm:

Public meeting:

Climate change and its social roots [Audio]
John Bellamy Foster, editor of Monthly Review; author of Marx's Ecology: Materialism and Nature [Video]
Patrick Bond, University of KwaZulu-Natal; editor of Climate Change, Carbon Trading and Civil Society
David Spratt, Carbon Equity, co-author Climate Code Red
James Goodman, social researcher, University of Technology in Sydney



Saturday April 12 Sydney Girls High School

9.30-­11am
Plenary

Climate change solutions: what role for the market? [Audio]
Patrick Bond
John Kaye, Greens NSW MLC
Stuart Rosewarne, co-editor Journal of Australian Political Economy and Capitalism, Nature, Socialism
Renfrey Clarke, Green Left Weekly
11.15am ­ 12.45 pm
Major workshop

The Cuban experience: the challenge of fossil fuels and climate change [Audio]
Roberto Perez, Cuban biologist and permaculturalist, Antonio Núñez Jimenez Foundation for Nature and Humanity, Cuban NGO
Concurrent workshops

  • On the precipice: why climate is an emergency, David Spratt
  • Protecting jobs and the environment [Audio] Tim Gooden ­ Secretary Geelong Trades and Labour Council; Ben Courtice ­ AMWU Victorian branch environment activist; Cam Walker ­ Friends of the Earth Melbourne; Steve Phillips ­ Rising Tide

1.45­3.15 pm

Plenary

Ecology, capitalism and socialism --John Bellamy Foster [Audio]

3.30 ­ - 5pm
Major workshop

Power privatization and the environment [Audio]
Matt Thistlethwaite, Unions NSW deputy assistant secretary
John Kaye, Greens NSW MLC
Dick Nichols, author Environment, Capitalism, Socialism, Socialist Alliance national coordinator
Concurrent workshops
  • Marxism and the environment, John Bellamy Foster [Audio]
  • Are liveable cities just a dream? Dave Holmes, Green Left Weekly and managing editor Resistance Books; Peter Droege ­ professor, Faculty of Engineering and Built Environment, University of Newcastle, author, Urban Energy Transition: from fossil fuels to renewable power
  • Climate change and the global South ­ beyond Third Worldism [Audio], James Goodman, IanMacGregor, University of Technology, Sydney
  • Biomass, biofuels and meat production: shifting to sustainable, low emission agriculture, Zane Alcorn and Trent Hawkins ­ Resistance; Katrina Byrne ­ Animal Liberation
6pm
Conference dinner
  • Roberto Perez: Cuba ­ from economic collapse to sustainability
Roberto is a Cuban biologist and permaculturalist, Antonio Núñez Jimenez Foundation for Nature and Humanity, Cuban NGO



Sunday April 13 Sydney Girls High School

9­10.30 am

Plenary

Transitions to sustainability [Audio & Slideshow]
Mark Diesendorf, Institute of Environmental Studies, University of NSW
Adrian Whitehead, Zero Emission Network
Stephanie Long, Friends of the Earth Australia's international climate justice spokesperson
Roberto Perez
10.30­10.45 am
Conference Greetings
Minister Counsellor Nelson Dávila Lameda,
Venezuelan Chargé d'Affaires in Australia
10.45am ­ 12.15pm
Major workshop

Sustainable energy solutions [Audio & Slideshow]
Mark Diesendorf -- Institute of Environmental Studies, University of NSW
Concurrent workshops
  • Why we must ration the future [Audio] , Damien Lawson
  • Climate refugees, adaptation issues in the global south, Stephanie Long
  • Individual and collective solutions: getting the balance right [Text], Terry Townsend ­ Democratic Socialist Perspective and editor of Links; Lauren Carroll-Harris ­ Resistance
  • Cutting emissions, ditching coal, Graham Brown ­ former coal miner; Angela Nagle ­ RisingTide
  • Food security, eating oil and the future of agriculture: permaculture solutions, Robyn Francis­ international permaculture design and sustainability consultant, educator and facilitator
12.15­1.15 pm

Venezuela Solidarity Action [Video]

1.15­ 2.45pm
Major workshop:

Radicalising the Australian climate change movement [Audio]
Simon Cunich, Resistance
Vanessa Bowden, Climate camp
Mel Barnes, Students Against the Pulp Mill
Ben Courtice, World Environment Day, Melbourne
Concurrent workshops
  • Adelaide ecosocialist network, John Rice
  • Securing water in a warmer Australia, Renfrey Clark ­ Green Left Weekly
  • Drought-resistant plants and fart-free pastures: can GM crops save us? Adam Breasley ­former researcher, Australian Gene Ethics Network; Frances Murrell ­ Mothers Against Genetic Engineering (MAdGE); Louise Sales ­ Greenpeace
  • Energy revolution: Cuba and Venezuela, Tim Anderson ­ political science lecturer, Sydney Uni,Marlene Obeid ­ solidarity activist
3 ­ 4.45 pm Plenary & resolutions

Strategies for winning [Audio]
Dick Nichols
John Rice, Adelaide Ecosocialist Network
Patrick Bond
John Bellamy Foster
4.45 ­ 5pm
Conference close

0 Com:

Post a Comment